Jūs esat šeit: Dārza augi, kopšana Tūjas dzīvžogiem, soliteri, krāsu un formu dažādība

Tūjas dzīvžogiem, soliteri, krāsu un formu dažādība

E-pasts Drukāt PDF
Rietumu tūja Aurea
Rietumu tūja Danica
Rietumu tūja Dumosa
Rietumu tūja Filiformis
Rietumu tūja Globosa
Rietumu tūja Holmstrup
Rietumu tūja Little Champion
Rietumu tūja Little Gem
Rietumu tūja Ovalis
Rietumu tūja Rheingold
Rietumu tūja Teddy
Rietumu tūja Variegata
Rietumu tūja Wagneri Lielā
Austrumu tūja Aurea Nana
Milzveida tūja Semperaurea
Rietumu tūja Boothii
Rietumu tūja Brabant
Rietumu tūja Columna
Rietumu tūja Smaragd

Tūjas dzīvžogam

Tūjas ir visizplatītākais mūžzaļa dzīvžoga stādāmais materiāls. Augstiem dzīvžogiem ieteicams stādīt kolonnveida, stabveida šķirnes, kas pārsniedz 2-2,5m augstumu. Var stādīt arī koniskas šķirnes, piemēram, Rietumu tūju ‘Brabant’ (Thuja occidentalis), kas ir 3-4m augsta šķirne un arī ekonomiski visizdevīgākā, jo cenas ziņā ir lētāka kā Rietumu tūju ‘Smaragd’ (Thuja occidentalis), kas ir viena no populārākajām dzīvžogu tūju šķirnēm.

Tūjas stāda pa 0,8-1m attālumā atkarīgs kāda šķirne un cik ātri vēlaties iegūt ciešu dzīvžogu. Svarīgi ir arī iegādāto stādu izmērs, jo maza izmēra (0,3-0,5m) tūjas sastādītas dzīvžogā būs jākopj un jāaudzē diezgan ilgu laiku (pie pareizas kopšanas ieaugušies tūju stādi gadā parasti pieaug  par vidēji 30cm). Vispieprasītākie ir ~1m-1,2m lieli stādi, jo cenas ziņā tie ir lētāki kā 1,5-1,8m augsti stādi.

Tūju krāsu dažādība ir ļoti plaša: zaļas, zilganas, dzeltenas, rūsganas un katrai krāsai vēl ir savas toņu gammas. Krāsu dažādība paver plašas iespējas variēt, jo kapēc gan dzīvžogā nevarētu stādīt dažādu krāsu tūjas? Ieteicami toņi būtu dzeltens, dzeltenzaļš un smaragdzaļš (Rietumu tūju šķirnes ‘Aurea’ (zelta dzeltens), ‘Aurescens’ (dzeltenzaļa), ‘Elegantissima’ (koši zaļa ar šauru dzeltenīgu maliņu), ‘Europe Gold’ (zelta dzeltens, ziemā oranždzeltens), ‘Smaragd’ (gaiši zaļa, smaragdzaļa, krāsu saglabā arī ziemā)). Stādus stāda pa 2-3gab blakus ~0,8-1m attālumā, jāievēro šķirnes platums, piemēram, Aurescens šķirne dabā ir 3-4m plata, dzīvžogā var stādīt nedaudz tālāk, kā šaurās šķirnes.

Tūju formu dažādība ir pārsteidzoša. Tūjas ir apaļas, koniskas, kolonnveida, stabveida, pārkarenas, olveida, ovālas, šauras, platas, augstas un zemas, regulāras un neregulāras. Krāsu dažādība no siltajiem līdz augstajiem toņiem, dažas šķirnes ziemā un rudenī maina krāsu, citas ir visu gadu raibām skujām.

Zemo formu tūjas

Rietumu tūja 'Danica' (0,6m augsta lodveida forma ar smaragdzaļām skujām, ļoti kompakata un nav jāformē), Rietumu tūja 'Dumosa' (1,5m augsta lodveida forma, bet platums ir 1m, līdz ar to forma veidojas vairāk uz augšu, skujas zaļas, kompakta, regulāra), Rietumu tūja 'Globosa' (1,5m augsta un plata šķirne ar pelēkzaļām, matētām skujām, lodveida vainagu), Rietumu tūja 'Golden Globe' (1m augsta un plata šķirne ar lodveida vainagu un zelta dzeltenām skujām visu gadu!), Rietumu tūja 'Hoseri' (1m augsta un 0,8m plata šķirne ar zaļām skujām un lodveida vainagu), Rietumu tūja 'Little Champion' (1,5m augsta un 1,2m plata šķirne ar zaļām skujām, kas ziemā kļūst brunganas, plati ovāls vainags), Rietumu tūja 'Little Dorit' (0,6m plata un austa šķirne ar tumši zaļām skujām un apaļu blīvu vainagu), Rietumu tūja 'Little Gem' (0,7m augsta un 1,5m plata šķirne ar tumši zaļām skujām un lodveida blīvu vainagu, ir vairākas galotnes), Rietumu tūja 'Ovalis' jeb 'Ovālā' (1m augsta un 0,6m plata šķirne ar zaļu vainagu un ovālu formu), Rietumu tūja 'Recurva Nana' (0,3m augsta un 0,5m plata šķirne ar zaļām skujām, kas ziemā kļūst brūnas, plati lodveida vainagu), Rietumu tūja 'Salaspils' jeb 'Globosa Salaspils' (0,6m augsta un plata šķirne ar tumši zaļām, spīdīgām skujām, lodveida blīvu vainagu), Rietumu tūja 'Teddy' (0,5m augsta un plata šķirne ar zaļām, sīkām skujām un lodveida saplacinātu vainagu), Rietumu tūja 'Tiny Tim' (0,5-1m augsta un 1-1,5m plata šķirne ar tumši zaļām skujām, kas ziemā kļūst brūnganoranžas, vainags plati ieapaļš, īsiem zariem), Austrumu tūja 'Aurea Nana' (0,5m plata un augsta šķirne, ar zelta dzeltenām skujām, kompaktu, blīvu vainagu un zari ir vērti uz augšu).

Jāpiemin, ka pēdējā laikā savu vietu mūžzaļa dzīvžoga tapšanā ir ieņēmuši arī kolonnveida kadiķi, egles, lapegles (ziemā gan ir bez skujām), īves, priedes kā arī pacipreses.